Historia

HISTORIA KOŚCIOŁA P.W. ZNALEZIENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

 

Obiekt ten wzniesiono w latach 1981-1983. Wieża zabytkowa z XVI wieku o wymiarach 8.75 x 8.40 m i wysokości 30.5 m, pochodzi z kościoła w Połomii koło Jastrzębia Zdroju, wzniesionego tam w 1575 r. Przeniesiona została na nowe miejsce tj. stok góry Kozienic w Wiśle Głębcach i zrekonstruowana w 1981 r. Przylega do niej kościół o konstrukcji żelbetowej, zbudowany według projektu architektów p. inż. Piotra Wzorka i p. inż. Marka Cempli. Konstrukcję opracował p. inż. Kazimierz Binek. Kościół ten został poświęcony 12 czerwca 1983 r. Od 16 kwietnia 1984 r. jest siedzibą parafii pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Św.

 

 

HISTORIA WEZWANIA ZNALEZIENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO


Krzyż w czasach Chrystusa był narzędziem okrutnej śmierci, na którą skazywano przestępców z podbitych przez Rzymian narodów. Od dnia, w którym zawisł na drzewie krzyża Jezus Chrystus, stał się drzewem życia, przez które "zostaliśmy zbawieni i oswobodzeni". W czasach prześladowań (1-3 wiek), pobożni chrześcijanie ukryli krzyż przed prześladowcami.

 

Gdy władcą imperium rzymskiego został cesarz Konstantyn Wielki, skończyło się prześladowanie. Jego matka św. Helena, w 326 roku udała się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Wstrząśnięta profanacją, jakiej dokonał na Kalwarii cesarz Hadrian, umieszczając na miejscu odkupienia rodzaju ludzkiego ołtarz i posąg Jowisza, nakazała miejsce oczyścić. Jej pilnym poszukiwaniom zawdzięczamy odnalezienie Krzyża Świętego w zasypanej cysternie u stóp Kalwarii. Podanie mówi, że chora niewiasta, do której przytknięto Krzyż Święty, została cudownie uzdrowiona. Na pamiątkę wydarzenia, w IV wieku, Kościół powszechny ustanowił wspomnienie Znalezienia Krzyża Świętego i obchodził je 3 maja. W Polsce, ze względu na Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, liturgiczne wspomnienie Znalezienia Krzyża Świętego przesunięto na 4 maja. W odnowionym po Soborze Watykańskim II kalendarzu liturgicznym tego wspomnienia już nie ma.

 

 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle-Głębcach, siedziba: Wisła Głębce, Kopydło 103a.